anasayfa
Baybars Altuntaş Üyelik
Önce Kazan Sonra Harca

Girişimciler için Yaşam Stili

Girişimcilerin bir taşla iki kuş vurmalarını istiyorum. Girişimcilik kulvarında daha da hızlı ilerleyebilmeniz için,, basit ama olmazsa olmaz yaşam formüllerini sizlerle paylaşmak istedim. Dışarıdan bakıldığında, hayatımızın hep iş iş iş olduğunu düşünenlerin bu ön yargılarını gelin birlikte kıralım. Hem daha başarılı bir girişimcilik hayatımız olsun, hem de diğerlerinden farklı kendinize özgü bir yaşam stili geliştirin.

Bu stili geliştirirken, Baybars Altuntaş'ın Yaşam Stilini de rol model olarak benimseyebilirsiniz, hiç sakıncası yok. Bu sayfada Girişimcinin Yaşam Stili olarak önerdiklerim, aslında kendi yaşam stilimden alınmış modüller. Şimdiden yeni hayatınızda keyifli günler diliyorum.

Pozitif Düşünün
Her zaman bardağın dolu kısmına bakın. Boş kısmıyla bırakın başkaları ilgilensin. Girişimcilerin dünyaya bakış tarzı her zaman pozitif ve yapıcı olmalıdır. Bir müddet sonra göreceksiniz ki bu pozitif düşünce becerisi, hayatınızın temel denge unsuru olacak ve yaşam stiliniz bu merkezin etrafındaki dalgalar halinde gelişecek.

Sağlıklı Beslenin
Girişimcilerin günlük enerjilerini karşılayacak miktarlarda beslenmesi çok önemlidir. Gereğinden fazla beslenmek gün içinde size yorgunluk hissi verir. Özellikle öğle yemeklerinde hafif salatalarla geçiştirmeye bakın. Gazlı içeceklerden uzak durun, bol bol su, buzlu ayran ve kahve için. Sabah kahvaltınızı erken alın, öğle yemeklerinizi günlük iş akışınıza göre planlayın. Girişimcinin öğle yemeği vakti değişkendir. Uçakta, restaurantta, otelde, her yerde öğle yemeğinizi alabilirsiniz. Özellikle uçakta gazlı içeceklerden uzak durun. Sabahları çok dinç kalkacağınız için akşamları 19 00'dan sonra yemek yememeye özen gösterin. Her gün 1 şişe soda içerek mineral eksikliğinizi takviye edin. Sigara içmeyin.

Spor Yapın
Her gün 20 dakika ritmik yürüyüş bile yeterlidir. Kan dolaşımınızı her gün aynı saatlerde oksijenlendirin. Günlük iş akışındaki koşuşturmayla, ritmik yürüyüşün bir birinin yerini tutmayacağını bilin. Evinize ritmik yürüme bandı alabilirsiniz ve her gün aynı saatlerde bu egsersizi yapabilirsiniz.

Girişimcilik Hedeflerinizi Belirleyin
Genel olarak hayatınızı belirli hedeflere oturtun. 12 ay, 24 ay, 36 ay, 48 ay ve 60 ay sonra hangi makro hedefleri belirlediğinizin farkında olun. Bu hedeflere ulaşabilmek için, zamanınızı iyi planlayın. Girişimci haftanın 7 günü, 24 saat ve 365 günü o kadar iyi planlamalıdır ki, hedeflerine en kısa zamanda ulaşabilsin.

Ekonomi Basınını Takip Edin
Her hafta Ekonomist, Para ve Bloomberg News dergilerini okuyun. Her ay düzenli olarak Capital, Forbes takip edin. Her gün Dünya Gazetesini web sitesinden de olsa mutlaka takip edin. Günlük gazetelerin ekonomi sayfalarını detaylı inceleyin. Girişimcinin gözünden hiç bir şey kaçmamalı. Girişimci, sadece kendi konusuyla değil, ülke ve dünya ekonomisini de çok iyi takip etmeli.

Günlük Planlamanızı Erkenden Yapın
Gelecek hafta hangi gün, hangi saatte neler yapacağınızı bilmelisiniz. İş görüşmelerinizi İstanbul'da aynı gün içinde Anadolu ve Avrupa yakası olarak organize etmeyin. Anadolu yakasındaki görüşmeleri bir gün, Avrupa yakasındaki görüşmeleri diğer güne yerleştirin. İş görüşmeleriniz için haftanın en fazla 2 gününü ayırın ve tüm randevuları aynı gün içine yerleştirin. O gün öğle yemeğini evden hazırlayacağınız hafif bir sandviçle geçirin. Randevularınızı aldığınız günlerde şoförlü bir araç kiralayın ve park sorunuyla zaman kaybetmeyin.

Erken Yatın
Akşamları 22 00'da yatın. Sabahları en geç 06 00'da kalkın, sporunuzu yapın, kahvaltınızı edin. Pazar günlerini de bu şekilde planlayın. Pazar günleri evdekiler uyanana kadar, kreatif olarak karar vermeniz gereken işleri inceleyin, kararlarınızı saat 10 00'a kadar verin. Pazar günlerinin o sessiz sabahlarında, haftanın en verimli çalışmalarını yapacağınızı unutmayın.

Kısa Tatiller Yapın
Uzun tatiillere çıkmayın.2 veya 3 günlük kısa tatillere çıkın. Bu tatillerde reklam kampanyaları, sloganlar, geliştirmek üzere olduğunuz iş fikirlerinizle ilgili dosyaları yanınıza alın. Uçakta bile ne kadar verimli çalıştığınızı ve aylardır kafanızda olan sorulara ne kadar hızla cevaplar üretebildiğinize siz bile şaşıracaksınız.

Yüz Bakımınızı İyi Yapın
Akşamları yatmadan evvel cilt jeliyle mutlaka günün tozunu cildinizden uzaklaştırın. Sabahları da aynı şekilde, traş sonrası cildinizin jel bakımını gerçekleştirin. Sonrasında hafif E vitamini takviyesiyle yüzünüz ve boyun dekolteniz için sağlıklı bronz bir görünüm kazandırın. Erkek girişimciler için; Hafta sonları cildinizi özgür bırakın, traş olmayın. Girişimcinin yüzü, her zaman sağlıklı ve bakımlı olmak durumunda. En geç 10 günde bir kuaförünüzü ziyaret edin ve her zaman kısa saç tercih edin. Her sabah duş alın.

Parfüm ve Deodorant Seçiminizi Doğru yapın
Hafif parfümler kullanın. Klasik parfümleri tercih edebilirsiniz. Ben genellikle Davidoff Cool Water kullanıyorum. Koltuk altı stickerlarınız kaliteli olsun ki gün boyu etkin olarak istifade edebilin. Vücut deodorantınızı da en hafif kokulardan seçin, hissedilmesin.

Ekonomi Kitaplarını Takip Edin
Pazarlama, Satış, Girişimcilik, Markalaşma, Franchising gibi işinize yarayacak kitapları okuyun. Bu kitapları ders kitabı gibi üzerinde notlarınızı alarak okuyun ve okurken kendi işiniz sürekli aklınızda alt yazı olarak aksın. Girişimciler sürekli olarak en son pazarlama taktiklerini, yeni girişimcilik stratejilerini takip etmek durumundadırlar. Ben 200 sayfalık bir kitabı 4 saatte bitirebiliyorum. Uçakta geçen zamanı okuma işlemleri için gayet güzel değerlendirebilirsiniz.

Dişleriniz Çok Önemli
Gün içinde düzenli olarak lavaboda diş kontrolünüzü yapın. Tek kulanımlık mini-diş macunu setlerini cebinizden ayırmayın. Yılda bir kez dişlerinizin üzerindeki birikintiyi temizletin, cilalatın.

Hobileriniz Olsun
Girişimcilerin ana hobisi iş fikirleridir. Ancak bunun yanı sıra bireysel hobilerini de geliştirmelerini öneriyorum. Benim hobim kartvizit biriktirmek, pul biriktirmek gibi bir şey. İnsan koleksiyonuma her gün yeni birilerini ilave etmekten çok hoşlanıyorum.

Networkünüzü Geliştirin
Sosyalleşin. Bu amaçla, iş dünyasındaki konferans, seminer, workshop gibi etkinliklere mutlaka katılın, yeni insanlarla tanışın. Davet edildiğiniz resepsiyonlara mutlaka gidin ve çevrenizi geliştirin. Resepsiyonlara katılmayı yaşam stilinizin vazgeçilmez unsurları olarak kabul edin.

Sektörel Derneklere Üye Olun
İşinizi ilgilendiren derneklere üye olun. Bu derneklerde aktif rol alın. Komite başkanlıkları yapın, yönetim kurullarında görev alın. Böylelikle, hem çevrenizi geliştirin hem de sosyal sorumluluğunuzu yerine getirin. Girişimcilikle ilgili dernekleri yakından takip edin, üye olmasanız bile aktivitelerine mutlaka katılın.

Kişisel Web Siteniz Olsun
Basit te olsa kişisel bir web siteniz olsun. Görüşlerinizi, hobilerinizi, sevdiğiniz videoları herkesle paylaşın. Siteniz, sizin sanal ortamdaki evinizdir. 'Aslan yatağından belli olur' derler. Siz de kişisel web sitenizden belli olursunuz. Eskilerin bir lafı vardır : 'Söyle bana arkadaşını, söyleyeyim sana kim olduğunu' diye. Bu sözü günümüze uyarlarsak : 'Göster bana web siteni, söyleyeyim sana kim olduğunu' diyebiliriz.


Girişimciler için Giyim Stili

Girişimcilerin giyim stillerini aşağıdaki 4 ayrı gruba göre belirlemeleri gerekiyor. Bu dört grubun giyim stilleri birbirinden farklılık göstermelidir. Girişimciler ait oldukları grubun giyim stili dışındaki bir stile itibar etmemeleri gerekir.
1 İşini kurma öncesindeki girişimciler
2 İşini kurma aşamasındaki girişimciler
3 İşini büyütme aşamasındaki girişimciler
4 İşini olgunlaştırma aşamasındaki girişimciler

İşinizi Kurma Öncesinde Giyim Stiliniz
İşini kurma öncesindeki aşamada bulunan girişimcilerin büyük çoğunluğu 20 - 30 yaş arası bir gruptur. Bu yaş grubunun bu aşamada dikkat edeceği özel bir giyim stili yoktur. Yıpranmamış bir kot pantolon ve t-shirt veya gömlek bu aşamada oldukça yeterlidir.

İşinizi Kurma Aşamasındaki Giyim Stiliniz
İşinizi kurma aşamasında ise artık takım elbise ve kıravat yavaş yavaş devreye girer. Basın toplantısı, gazetecilerle bire bir görüşmeler, kurumsal müşterilerle görüşmeler, tüketicilerinizle görüşmeler, personeliniz; tamamı sizi patron olarak görmek isteyeceklerdir. Yanınızda bir kişi bile çalışıyorsa, artık siz bir işletme sahibi girişimcisiniz ve takım elbise ve kıravat şart. Takım elbiseniz klasik renklerde ( koyu lacivert, koyu gri, petrol girisi ) olabilir ancak sakın parlak kumaş seçerek kendinizi güldürmeyin. Renkli kumaşlarda bu aşamadaki girişimciler için hiç uygun değildir. Klasik ve hiç kimsenin sorgulayamayacağı matlıkta bir görüntü vermeniz gerekiyor.

Bu aşamadaki girişimcilerin, sade, bakımlı ve temiz giyinen; kendisinden ziyade iş fikrini ön plana çıkarmayı hedeflemeleri gerekiyor. Gömlek - takım elbise - siyah ayakkabı - siyah kemer - siyah çorap beşlisinden vazgeçmeyin. Size önerim, ölçüleriniz standart ölçülerde değil ise, gömlek ve takım elbisenizi mutlaka terziye diktirin. Kumaşınızı da en kaliteli kumaştan seçin. Bu aşamada 3 takım elbise, sizin tüm işinizi görür. Takım elbiselerinizdeki stil modern, dinamik ve fit olsun. Pileli pantolondab kaçının.

Takım elbisenizi, düşük bel ve ceketi 2 düğmeli yaptırın. Cekette arkadan tek yırtmaç yeterlidir. Mendil cebiniz olsun, rozet takma yeri yaptırmanıza gerek yok.

Pantolonunuz da ayakkabınızın üstünde bitsin ve düz paç olsun.  Düğmelerinizi de metal taptırın.

Ayakkabınız klasik olsun. Bağcıklı veya bağcıksız farketmez, ancak kesinlikle renkli ayakkabı kullanmayın. Siyah renkten şaşmayın.

Gömleğinizi mutlaka diktirin. Yaka, kol, cep, düğmeler; hepsi ayrı ayrı sizin ölçülerinize göre belirlenmesi gerekiyor. 3 gömlek özel gün ve davetler için yıl boyunca sizin işinizi görür.

Hava koşullarına ve ortama uygun olarak, takım elbisenizin içine giyeceğiniz kravatsız bir gömlek veya t-shirt, bu aşamadaki girişimciler için oldukça pozitif bir görüntü verir.

İşinizi Büyütme Aşamasındaki Giyim Stiliniz
Bu aşamada, yukarıdaki giyim stilinize yavaş yavaş aksesuarları ilave edebilirsiniz. Ancak bu aksesuarlar ( kol düğmesi, mendil, saat, kalem ) her dakika kullanacağınız detaylar değildir. Artık işinizi kurmuş, patron olmuş ve resepsiyonlara davet almaya başlamışsınızdır. Sadece resepsiyon, akşam yemeği ve davetlerde aksesuarlarınızı kullanın. Günlük hayatta unutmayın ki, işinizi büyütmekle meşgulsünüz.

Bu aşamada, melek yatırımcıların karşısına çıkacaksınız, bankacılarla görüşeceksiniz, kurumsal iş toplantılarınız olacak. Mat renklerle ve her zaman ütülü takım elbiseniz ve cilalı ayakkabılarınzla; karşınızdakine ve ortama önem verdiğinizi, saygı duyduğunuzu belli edin. Böylelikle, özellikle ilk kez gireceğiniz ortamlarda ve ilk kez tanışacağınız iş insanlarının sizi kabullenmesi çok daha kolay olur.

İşinizi Olgunlaştırma Aşamasındaki Giyim Stiliniz
Artık son aşamaya gelmiş bir girişimcisiniz. Hatta girişimcilikten ziyade iş adamı demek daha doğru olabilir. Yıllarca emek verdiğiniz markanız tanınmıştır. Artık marka sahibi bir insansınız. Bu aşamada franchise verebilir, halka açılabilir veya şirket evlilikleri yapabilirsiniz. Şirketinizin yönetim kadrosu oluşmuş ve siz olmasanız da işleyen bir sistem ortaya çıkmıştır.

Artık bu noktadan sonra, işe başladığınız günlerinize dönebilirsiniz. Kıravatı çıkarıp, kendinize özel rahat bir stil seçebilirsiniz. Günlük hayatta bu rahatlığınızı devam ettirmek, artık sizin hakkınız.

Özel davetler, resepsiyonlar, resmi kabuller ve görüşmeler hariç; kıravatsız bir hayat sizi bekliyor. Ancak, kıravattan keyif alıyorsanız o zaman kıravat takın. Renkler, kumaşlar, aksesuarlar, yıllar boyunca kendinize özgü stiliniz ortaya çıkmıştır, onu uygulayın. Rahat olun ve rahatlığınızı etrafınızdakilere hissettirin. Bu aşamada, iş fikriniz ikinci planda kalır. Önemli olan sizin mutlu olduğunuz stilinizle bulunduğunuz ortamlarda var olmanızdır. Çevreniz zaten sizi tanımaktadır ve ne giyerseniz giyin zaten onların bu saatten sonra hakkınızdaki düşüncelerini giyim stilinizle değiştirebilme şansınız yoktur. Bu yüzden, istediğiniz gibi kendi stilinizi yakalayın.

Benim ilginç bir hobim var.Girişimciler için her ay düzenli olarak İstanbul'da stil  günleri düzenliyorum. Ücretsiz olarak katılabileceğiniz bu stil günlerinde, büyük keyifle size uygun stili ortaya çıkarmaya çalışıyorum.  Hem dinleniyorum, hem de çok keyif alıyorum.Yıllardır benimle olan özel terzim, gömlek tasarımcım da benimle o saatlerde hazır bulunuyorlar. Arzu ederseniz siz de katılabilirsiniz:

Baybars Altuntaş Stil Günleri
baltuntas@deulcom.com.tr
anasayfa