anasayfa
Baybars Altuntaş Üyelik
Önce Kazan Sonra Harca

TÜRK EJDERLER GİRİŞİMCİ AVINDA

Bloomberg HT, Eylül ayında yayına başlaması planlanan Dragon's Den adlı program ile 'Fikrim var, param yok' cümlesini tarihe gömüyor. Programda ejderhayı temsil eden beş milyoner yatırımcı, beğendikleri fikirlere yatırım yapıp ortak oluyor. Program başlamadı ama başvuran aday sayısı şimdiden 3 bini buldu.

Dünyada 22 ülkede yayınlanan ve ayağı yere basan ilginç fikirlerle kurulup sermaye yetersizliğinden küçük kalmış işleri, bu işlere ortak olmak isteyen yatırımcılarla tanıştran televizyon programı Dragon's Den, Eylül ayından itibaren Bloomberg HT ekranlarında yayına başlıyor. İngiltere'de bir sezonda ortama 7-8 bin başvuru alırken, Türkiye'de henüz duyurularına başlanmadan 3 bin girişimcinin başvurduðu Dragon's Den ile Türk girişimcilerin en önemli sorununu anlatan "fikrim çok, param yok" cümlesi tarih olacak. İngiltere'de bugüne kadar 30.000.000 poundluk yatırıma kapı açan Dragon's Den'in Türkiye'de de benzer yatırımlara aracılık etmesi bekleniyor.

19. ÜLKEYİZ

Türkçe ejderha mahzeni anlamına gelen Dragon's Den'in formatı oldukça net. Programda kendilerine sunulan fikirleri değerlendirmeye alan yatırımcılar, ejderhayı temsil ediyor. Girişimciler ise kendi işini sıfırdan kurmuş ve başarılı olmuş bu 5 ejderhanın mahzenine girip, kendi projesine yer almaya çalışıyor. Yatırımcılar bu işe yeni başladıkları dönemdeki halleriyle bir araya gelerek fikirlerde ışık arıyor. O ışığı bulduðu anda da yarışmadaki girişimciye ortaklık teklif ediyor.

Dünyada 10 yıla yakýn süredir yayınlanan Dragon's Den'in formatı Japonya'dan geliyor. Formatı satın alan Sony, programın 22 ülkede yayınlanmasını sağlamış. Dragon's Den'in birebir çekildiği ülke sayısı ise 18! Türkiye ile birlikte bu sayı 19'a çıkacak. Program İngiltere, Afganistan, Kanada, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, İrlanda, İsrail, Japonya, Hollanda, Yeni Zelanda, Nijerya, Rusya, Suudi Arabistan, İsveç, Amerika, Polonya'dan sonra artık Türkiye'deki girişimcilere de büyük kapılar aralayacak!

AYAĞI YERE BASMALI

Bloomberg HT'nin yeni projesi için ilk etapta gelen bin başvurunun yarısı elemeyi geçememiş. Kalan 500 kişi tek tek aranmış ve 360'ı programa davet edilmiş. 250'ye yakın kişi bu davete zamanında gelip beş kişilik bir kurul karşısında değerlendirmeye alınmış. Bir mali müşavir, bir yatırım danışmanı, bir ekonomist, bir editör, bir de prodüktörün seçtiği jürinin ilk elemesinden geçen fikirler ise sırasıyla yatırımcıların önüne çıkacak. Bloomberg HT'ye gelen başvurular içinde şu an 1 milyon liralık sermaye isteyen de varmış, 100 bin lira isteyen de!

AİLEDEN ZENGİN İŞ ADAMI EJDERHA OLMAZ

Girişimcilerin iş fikirlerini anlattıkları ve ortaklığa ikna etmeye çalıştıkları yatırımcılar kesinlikle aileden zengin iş adamları olamıyor. Kendi işini kendisinin büyütmüş olması şartı aranıyor. Kendini var etmemiş iş adamı, bu yarışmada yatırımcı koltuğuna oturamıyor. Haftasonu yayınlanması planlanan programın ilk sezonu 6 bölüm olacak. Dileyen yatırımcı 6 bölümün sonrasında başlayacak ikinci sezonda da programa devam edebilecek.

"SENİ SEVİYORUM" DİYEN PARFÜME 200 MİLYON TL

Programa başvuracak adayların fikirlerinin ayağının yere basması ve gerçekleştirilebilir olması ilk bakılan kriter. Programın Türkçe versiyonunda başvuruda bulunup çağırılmayan bir adayın fikri şöyle: "Kullanıcısı üzerine sıktığında sevgilisine heyecanlandıran bir parfüm yapalım. Bu parfümün şişesi de 'Seni Seviyorum' desin. Bunun için 200 milyon lira yatırıma ihtiyacım var."

anasayfa